Флај туризам е една од првите приватни туристички агенции, која успешно работи на пазарот од 1988 година.

+389 2 3121 166
ДТЦ Палома Бјанка 1 кат локал 14
contact@flyturizam.com

Еден од најголемите градови во светот, Истанбул. Град на два континента, Град на бројни раскрсници, Град на седумте ридови…ГРАДОТ НА СОНИШТАТА… Многубројни прекари кои гордо ги носи,овој прекрасен град, а да ја зборуваме и вистината убаво му стојат. Комплетна комбинација на историја и географија, и уште многу повеќе куполи и минариња, магичен град со полна урбана енергија, гласен, зафатен и шармантен. Едноставно ИСТАНБУЛ… Градот каде што Западот се запознава со Исток. Истанбул припаѓа на два континенти, од една страна Азија, од друга Европа. Преку срцето на градот минува Босфорскиот теснец, на водите на Црното Море, Мраморното море и Златниот рог. Почестен е со бурно минато со три последователни империи на римската, византиската и отоманската. Неговото конзервативно наследство од минатото е привлечно за секого. Всушност, тоа е Истанбул! Сорта на град која ги фасцинира посетителите. Музеи, замоци, палати, големи џамии, чаршии … и многу други атракции го прават овој град навистина еден од најславните во светот.

1 Ден 24.05 2018 (Четврток ) Скопје – Истанбул Собир на групата на паркингот наспроти хотел Холидеј Инн во 16:00ч. Со подготвени изненадувања од агенцијата весело го започнуваме патот од Скопје, преку Грција до Истанбул. Ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности.

2 Ден 25.05 2018 ( Петок) Истанбул Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Со првиот поглед на градот пристигнуваат и одговори за сите љубопитни срца и вљубеници во културата и патувањето. Возиме преку еден од Босфорските мостови до главната разгледна точка на Азиската страна, брдото Џамлиџа, од каде почнува нашата авантура. Прекрасниот панорамски поглед истовремено ќе ни го одземе здивот и ќе ни ги наполни батериите со енергија за исполнетиот ден што не очекува. Посетата тука трае од 30-40мин, местото е погодно да се освежите, можност да го пробате традиционалниот турски чај и секако да направите неверојатни фотографии кои нема да останат само во вашиот апарат туку вечно ќе се врежат и во вашиот ум. Сместување во хотел, Слободно време за oдмор Попладнети организиран разглед на Истанбул Разгледот започнува со стариот Хиподром, кој не бил еден од најспектакуларните објекти во градот, но претставувал центар на општествено-политичкиот живот во главниот град на империјата и централно и омилено место за собирање на населението од градот, место каде се одржувале гладијаторски борби и трки со коли.. Продолжуваме кон сарајот на Ибрахим Паша, Сулејмани џамијата, Хамамот на Хурем, Аја Софија, позната и како Црква на светата мудрост е единствениот храм на светот кој бил црква, џамија, музеј и повторно црква и секако Топ Капи палатата која била главното седиште на администрацијата на Османлиската империја, претставувала место каде се одржувале голем број на државни конференции, совети и забави на султанот, а денеска претставува музеј кој има непроценлива колекција на споменици и уметнички дела. Овде се наоѓа и мечот на пророкот Мухамед. Влезниците за посета на Топ Капи и Аја Софија се факултативни и по желба.Од тука продолжуваме кон Капали Чаршија – најголемиот пазар во Европа истовремено еден од најголемите и најстарите покриени пазари во светот. Со повеќе од 3000 продавници сместени низ шармантните улички, во него може да се најде се што замислувате, од текстил, сувенири, храна Во вечерните часови факултативно ноќно крстарење по Босфор За време на крстарењето локалниот водич ќе ни раскаже се што може да видиме од најпознатите стари куќи кои ќе ги препознаете од популарните турски серии. Најекстравагантниот диско клуб кој е дом на забавата за сите славни личности Враќање во хотел Ноќевање.

3 Ден 26.05 2018 (Сабота) Истанбул -Принцески Острови (Büyükada…) Појадок Слободно време или посета на палатата Долма Бахче Сарај, последната резиденција на султанот која е претворена во музеј со непроценлива збирка и секако пловење под мостовите Фатих и Босфор, кои ги поврзуваат Европа и Азија. Предлагаме факултативна посета на Принцески Острови (Büyükada…) – архипелаг од 9 острови кои се наоѓаат во северозападниот дел на Мраморно море, а југоисточно од Истанбул. Зошто Принцески – Византиските цареви непослушните , принцеви ги праќале во егзил токму на овие острови Специфицноста на островот е што на островот е забрането движење на автомобили и можноста да го разгледате истиот е со коњски кочии .Враќање во хотел Вечерта факултативна вечера со национален ресторан со музика и ориентални танци, Ноќевање

4 Ден 27.05 2018( Недела) Истанбул- Скопје По појадокот, организирана посета на еден од најпознатите шопинг центри Форум. Крајот на нашата авантура го комплетираме со релаксиран шопинг и сувенири за најмилите дома; факултативна посета на Аквариум кој е сместен во самиот шопинг центар.Собир на групата и поаѓање за Скопје во 13:00.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ 79€ 4.898.00
**EARLY BOOKING ( рана резервација ) –69€/ 4.278.00 со резервација до 15.05

Аранжманот вклучува:
– Автобуски превоз на релација Скопје- Истанбул – Скопје 
– 2 ноќевања во хотел со појадок
– Придружник од агенцијата во текот на целото патување
– Организација на патувањето

Аранжманот не вклучува:
– Панорамски разглед на градот со ЧАМЛИЏА 15 евра (задолжително)
– Крстарење по Босфор – 15€ мин 15 патници
– Влезница во Топ Капи – 15€
– Влезница во Аја Софија со аудио слушалки – 15€
– Yerebatan Sarayı (Потонетата Палата) 10 евра
– Влезница во Долма Бахче Сарај 25€
– Посета на терасата Сафир со 4Д проекција 15€
– Принцески острови- 25 € мин 15 патници
– Посета на Аквариум 12 €
– Патничко осигурување 185ден.

АГЕНЦИЈАТА ГО ЗАДРЖУВА ПРАВОТО НА ПРОМЕНИ ВО ПРОГРАМАТА ВАЖАТ ОПШТИТЕ ПРАВИЛА И УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ НА ФЛАЈ ТУРИЗАМ Скопје-Д.Ц. Палома Бјанка 1 кат, локал 14 тел-факс ++ 389 2 31 211 66, 075/272-843 www.flyturizam.com, e-mail: contact@flyturizam.com

1

1 Ден 24.05 2018 (Четврток ) Скопје – Истанбул Собир на групата на паркингот наспроти хотел Холидеј Инн во 16:00ч. Со подготвени изненадувања од агенцијата весело го започнуваме патот од Скопје, преку Грција до Истанбул. Ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности.
2

2 Ден 25.05 2018 ( Петок) Истанбул Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Со првиот поглед на градот пристигнуваат и одговори за сите љубопитни срца и вљубеници во културата и патувањето. Возиме преку еден од Босфорските мостови до главната разгледна точка на Азиската страна, брдото Џамлиџа, од каде почнува нашата авантура. Прекрасниот панорамски поглед истовремено ќе ни го одземе здивот и ќе ни ги наполни батериите со енергија за исполнетиот ден што не очекува. Посетата тука трае од 30-40мин, местото е погодно да се освежите, можност да го пробате традиционалниот турски чај и секако да направите неверојатни фотографии кои нема да останат само во вашиот апарат туку вечно ќе се врежат и во вашиот ум. Сместување во хотел, Слободно време за oдмор Попладнети организиран разглед на Истанбул Разгледот започнува со стариот Хиподром, кој не бил еден од најспектакуларните објекти во градот, но претставувал центар на општествено-политичкиот живот во главниот град на империјата и централно и омилено место за собирање на населението од градот, место каде се одржувале гладијаторски борби и трки со коли.. Продолжуваме кон сарајот на Ибрахим Паша, Сулејмани џамијата, Хамамот на Хурем, Аја Софија, позната и како Црква на светата мудрост е единствениот храм на светот кој бил црква, џамија, музеј и повторно црква и секако Топ Капи палатата која била главното седиште на администрацијата на Османлиската империја, претставувала место каде се одржувале голем број на државни конференции, совети и забави на султанот, а денеска претставува музеј кој има непроценлива колекција на споменици и уметнички дела. Овде се наоѓа и мечот на пророкот Мухамед. Влезниците за посета на Топ Капи и Аја Софија се факултативни и по желба.Од тука продолжуваме кон Капали Чаршија – најголемиот пазар во Европа истовремено еден од најголемите и најстарите покриени пазари во светот. Со повеќе од 3000 продавници сместени низ шармантните улички, во него може да се најде се што замислувате, од текстил, сувенири, храна Во вечерните часови факултативно ноќно крстарење по Босфор За време на крстарењето локалниот водич ќе ни раскаже се што може да видиме од најпознатите стари куќи кои ќе ги препознаете од популарните турски серии. Најекстравагантниот диско клуб кој е дом на забавата за сите славни личности Враќање во хотел Ноќевање. 
3

3 Ден 26.05 2018 (Сабота) Истанбул -Принцески Острови (Büyükada...) Појадок Слободно време или посета на палатата Долма Бахче Сарај, последната резиденција на султанот која е претворена во музеј со непроценлива збирка и секако пловење под мостовите Фатих и Босфор, кои ги поврзуваат Европа и Азија. Предлагаме факултативна посета на Принцески Острови (Büyükada...) - архипелаг од 9 острови кои се наоѓаат во северозападниот дел на Мраморно море, а југоисточно од Истанбул. Зошто Принцески - Византиските цареви непослушните , принцеви ги праќале во егзил токму на овие острови Специфицноста на островот е што на островот е забрането движење на автомобили и можноста да го разгледате истиот е со коњски кочии .Враќање во хотел Вечерта факултативна вечера со национален ресторан со музика и ориентални танци, Ноќевање 
4

4 Ден 27.05.2018( Недела) Истанбул- Скопје По појадокот, организирана посета на еден од најпознатите шопинг центри Форум. Крајот на нашата авантура го комплетираме со релаксиран шопинг и сувенири за најмилите дома; факултативна посета на Аквариум кој е сместен во самиот шопинг центар.Собир на групата и поаѓање за Скопје во 13:00