Флај туризам е една од првите приватни туристички агенции, која успешно работи на пазарот од 1988 година.

+389 2 3121 166
ДТЦ Палома Бјанка 1 кат локал 14
contact@flyturizam.com

БАХРЕИН

15.04 – 21.04.2024

 7 дена

 

Целосното име на земјата е Кралство Бахреин. Оваа арапска -oстровската држава се состои од мал архипелаг составен од 51 природен остров и дополнителни 33 вештачки острови, центрирани околу островот Бахреин, што сочинува околу 83 проценти од копно на земјата. Земјата се наоѓа на јужниот брег на Персискиот Залив, помеѓу полуостровот Катар и северо-источниот брег на Саудиска Арабија со која е поврзана со мостот Крал Фахд долг 25км. На чело на државата е кралското семејство на Ал-Калифа. Според пописот во 2010 година, населението во Бахреин е над 1, 2 милиони, од кои околу половина се не-државјани. Главен и најголем град е Манама – главниот економски и политички центар а официјален јазик е арапскиот.

Уживајте и доживејте ги богатствата во Бахреин со неговите туристички атракции- нуркање, јавање, трки во Формула 1, пустински тајни, водни паркови, шопинг…

Програма:

1 ден: СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ

Состанок на групата на аеродром. во 18:00ч. Полетување за Истанбул со TURKISH AIRLINES во 20:15ч. Пристигнување во 22:45ч. и полетување за Манaма во 21:15ч.

2 ден: ИСТАНБУЛ – МАНАМА

Полетување за Манама во 01:25ч. Пристигнување во Манaма во 05:40ч. Трансфер до хотел и сместување. Краток одмор. Појадок. Слободен ден. Ноќевање

3 ден: МАНАМА

Појадок. По појадокот организиран полудневен разглед.

Националниот музеј во Бахреин. Изграден на централна локација помеѓу Манама и Мухарак. Поминувајќи низ 9-те главни сали како што се традиционалната сала за ракотворби, до салата за обичаи и традиции, салата за погребувања, античка сала за документи и ракописи и сала за исламски период, ќе имате можност да патувате 6.000 години низ времето. Музејот се обидува не само да го подобри разбирањето и знаењето за историјата на Бахреин само кај локалното население, туку и да игра улога како институција што ја промовира глобалната култура во заедницата, за што сведочат бројните меѓународни изложби за култура и уметност организирани со текот на годините.

Тврдината Бахраин – позната како Калт ал-Бахреин или Дилмун во античко време. Археолошко наоѓалиште лоцирано на врвот на вештачки рид од 17,5 хектари, место на поранешниот главен град Дилмун и е една од најплодните археолошки ископувања во Арапскиот Залив. Ископувањата во изминатите 50 години открија станбени, јавни, трговски и воени структури кои сведочат за важноста на таа локација низ вековите кое воедно е и регистрирано како светско наследство на УНЕСКО.

Кралската фарма на камили – создадена од покојниот шеик на Бахреин, Мохамед бин Салман Ал со цел за зачувување на овој скапоцениот елемент на бахреинската култура. Пред воведувањето автомобили во земјата камилите биле примарното превозно средство за луѓето во Бахреин, бидејќи се идеални за патување на растојанија во влажна и сува клима бахреинците со векови имаат длабока културна врска со камилите. Обожувани како свет симбол за живот и просперитет во суровата пустинска средина од страна на нивните предци, за многумина во Бахреин и воопшто, на Блискиот исток камилите сè уште се сметаат за симбол на моќ, богатство и плодност. Како резултат на тоа, само најбогатите и најпрестижните семејства во Бахреин поседуваат фарма на камили.

Мостот Кинг Фахад Мостот го поврзува Кралството Бахреин со Кралството Саудиска Арабија и е со вкупна должина од 25км и ширина од 23м. Ова е моменталната единствена копнена врска што Бахреин ја има со надворешниот свет и е голем придонесувач во зголемувањето на трговијата меѓу заливот.

Враќање во хотел. Ноќевање

4 ден: МАНАМА

Појадок. По појадокот полудневен разглед. Разгледот започнува со:

Jabel Al Dukhan /First Oil Well. Сместен на 134 метри надморска височина, на местото наречено „Планина на чадот“, е највисокиот рид во Бахреин. Името е именувано во врска со замаглувањето што често го опкружува во влажни денови. Планината е опкружена со голем број пештери и е богата со бензин и природен гас. Отворената област е популарна меѓу семејствата како место за кампување. На ова место е откриена нафта во 1931 год со што Бахреин станува првата земја што открила нафтата во Арапскиот Залив.

Tree of Life. Дрвото на животот (Шахарат-ал-Хајат) во Бахреин е околу 400-годишно старо дрво Prosopis cineraria висок 9, 75м (32 стапки). Дрвото стои на врвот на песочна дина висока 7, 6 метри која се формирала околу тврдина стара 500 години. Дрвото е локална туристичка атракција, секоја година ја посетуваат приближно 50.000 туристи. Се верува дека било место за култови кои се правеле антички обреди. Од октомври 2010 година, археолозите откриле грнчарија и други артефакти во близина на дрвото, од кои некои датираат од цивилизацијата Дилмун. Го нарекуваат уште и симбол на надежта од причина што дрвото е покриено со прекрасни лисја и научило да преживее дури и во најтешките услови и цвета среде пустина.

Al-Areen Wildlife Park. Добредојдовте во домот на дивиот свет во Бахреин, каде што сите растителни и животински видови се заштитени и згрижени повеќе од 30 години! Уживајте во глетката на различни животни, птици и пустински растенија во нивното природно опкружување. Прошетајте низ паркот и приближете се до уникатните птици кои слободно и среќно талкаат околу вас. Или, пак, направете турнеја со автобус во резерватот и запознајте се со сите различни видови на загрозени животни како што се Арапскиот леопард, Нојот, Арапската газела, Ориксот и многу други.

Bahrain International Circuit Меѓународната патека на Формула 1 Бахреин е место во мотоспортот отворено во 2004 година. Враќање во хотел. Ноќевање.

5 ден: МАНАМА

Појадок. По појадокот организиран разглед на Grand Mosque -Џамијата Ахмед Ал Фатех се наоѓа во Манама, главниот град на Бахреин и е дел од исламски центар. Центарот вклучува џамија, оддел за курански студии и исламска библиотека. Градежните работи на Центарот Ахмед Ал Фатех започнаа во 1984 година. Отворен е во 1988 година од страна на починатиот Амир на Бахреин, шеикот Иса бин Салман Ал-Калифа. Џамијата зафаќа површина од 6. 500 квадратни метри и може да прими до 7.000 верници. Во џамијата се одржуваат дневни молитви, како и петочни молитви.

Beit Al Quran (Куќата на Куранот) прикажува фасцинантна колекција на курански ракописи, како и библиотека од над 50.000 книги напишани на арапски, англиски и француски, кои главно се фокусираат на исламот. Ракописите кои датираат од VII век, напишани на пергамент, ориз, грашок и житарки се меѓу импресивната колекција. Се тврди дека е единствениот институт во светот посветен на Куранот. Во зградата има и џамија, гледалиште, медреса (верско училиште), музеј и е домаќин на различни уметнички изложби.

Khalifa House – Куќата на шејхот Иса бин Али Али Калифа се наоѓа во Мухарак, стариот главен град на Бахреин, резиденција на владејачкото семејство Калифа. Куќата, која се смета за најстара во Бахреин, била изградена околу. 1800 година како приватна резиденција на шејхот Хасан бин Абдалах, внук на шејхот Ахмед Али Фатих (рег. 1783-1794), освојувач на Бахреин. Во 1869 година, под шејхот Иса бин Али Али Калифа (рег. 1869-1932), кој бил далечен братучед на Шејх Хасан, куќата била користена и како резиденција на владетелот и како центар на владата. Во куќата тогаш живеел неговиот син, Абдалах, до неговата смрт во 1972 година. Во 1976 година, куќата била купена од Дирекцијата за антиквитети и обновена за да стане главна туристичка атракција, во која се сместени Етнографскиот музеј.

 Muharrq Renovated House – Мухарак, поранешниот главен град на Бахреин, е познат по своите културни придонеси преку многуте реставрирани традиционални бахреински куќи меѓу кои, куќата на шеикот Иса бин Али е најимпресивниот пример на Бахреин за исламска архитектура во заливот со четири дворови, прекрасно гравирани дрвени врати и перфорирани гипсени панели. Слободно време за индивуални прошетки низ центарот на градот и Gold Souk. Враќање во хотел. Ноќевање.

6 ден: МАНАМА

Појадок. Слободно време за индивидуални активности и шопинг во моловите. Во попладневните часови напуштање на хотелот. Трансфер до аеродром во 21:30ч.

7 ден: МАНАМА – ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ

Полетување за Истанбул во 01:25ч. Пристигнување во 05:25ч. Полетување за Скопје во 07:25ч. Пристигнување во 07:50ч.

 

ЦЕНА НА ПАКЕТ АРАНЖМАН

Хотел

Цена

DELMON INTERNATIONAL HOTEL 4*

  990€ / 61.400.00 ден.

NOVOTEL BAHRAIN ALDANA RESORT 4*+

 1170€ / 72.500.00 ден.

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧЕНИ СЕ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:

 • Авионски билет Скопје – Истанбул – Бахреин – Истанбул – Скопје со вклучени аеродромски такси и багаж до 40кг
 • 5 ноќевања со појадок во понудените хотели
 • Трансфер Аеродром – Хотел – Аеродорм
 • Сите посети опишани во програмата
 • Влезници за објектите
 • Услуга на локален водич во текот на престојот
 • Трошоци за организација на аранжманот
 • Пратител на групата при минимум 20 патници.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ СЕ ВКЛУЧЕНИ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:

 • индивидуални трошоци и се она што не е споменао во програмата
 • Патничко осигурување
 • Виза – За визата се потребни скениран пасош во боја со валидност на пасошот не помалку од 6 месеца од датумот на враќање, и потпишан формулар кој се добива во агенцијата по извршената резервација Цената на визата изнесува 80€.
Напомени:

За реализација на аранжманот е потребен минимум од 25 патници.

Цените се валидни до пополнување на места на дадена тарифа од авио компанија по промотивни цени и истата е подложна на промени се до момент на резервација (пред резервација проверете ја цената).

При резервација се плаќа износ од 60%, а остатокот се плаќа најдоцна 20 дена пред почетокот на патувањето

Агенцијата го задржува правото за промена на програмата

 

ВАЖАТ ОПШТИТЕ ПРАВИЛА И УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ НА  ФЛАЈ ТУРИЗАМ

Скопје – Д.Ц. Палома Бјанка 1 кат, локал 14

тел-факс ++ 389 2 31 211 66,  075/272-843 www.flyturizam.com,  e-mail:  contact@flyturizam.com

 • Included

  Авионски Превоз
  Организација на аранжманот
  Појадок
  Придружник од агенција
  Сместување
 • Not Included

  Автобуски Превоз
1

Tour Location

Leave a Reply:

Вредност/Пари
Дестинација
Оброци
Севкупно
Сместување
Транспорт