Флај туризам е една од првите приватни туристички агенции, која успешно работи на пазарот од 1988 година.

+389 2 3121 166
ДТЦ Палома Бјанка 1 кат локал 14
contact@flyturizam.com

Малта – азурно плаво море,златна обала,карпи кои го одземаат здивот. Архипелаг од три острови во срцето на Медитеранот, необичен спој на култури на бројните народи кои со векови се присутни на овие острови, големо историско наследство и прекрасна природа се единствен спој со кој ке ве маѓепса оваа мала земја.

 

1.ден 11.02.2020 >>> Вторник <<<  СКОПЈЕ – МАЛТА

Состанок со патниците на аеродромот Александар Велики во 11:20 часот. Директен лет за Малта со полетување во 13:20 часот, пристигнување во Малта 15:10 часот. По завршување на граничните формалности и преземање на својот багаж, следи трансфер до хотелоти сместување.Слободно време за одмор. Ноќевање.

2.ден 12.02.2020 >>> Среда<<<  МАЛТА

Појадок. После појадокотсе упатуваме низ сликовитите улички на Валетасе до Градините“Barracca”од каде што има панорамски поглед на Големиот Залив и на Трите Града: „Vittoriosa“, „Cospicua“ „Senglea..Факултативна  посета на Мдина, стариот средновековен главен град на Малта (Тивкиот Град),Посета на црквата Моста, со една од најголемите куполи во светот. Прошетка низ тесните поплочени улички и најважните места во градот. Разглед на малото место Атард, познатите градини Св.Антони, Претседателската Палата. Можност за индивидуални прошетки и слободно време. Враќање во хотелот.. Ноќевање.

3.ден 13.02.2020 >>> Четврток <<  МАЛТА

Појадок. По појадокотможност за факултативен излет до трите града („Vittoriosa“, „Cospicua“ „Senglea) .Панорамско возење и прошетка низ улиците на Vittoriosa се до видиковецот каде што се нуди поглед на големото пристаниште ( Grand Harbour),.Слободно време за индвидуални аkтивности и ручек .Вракање во хотел.Ноќевање.

4.ден 14.02.2020 >>> Петок <<<  МАЛТА

Појадок. После појадокот се упатуваме на факултативна целодневна посета на Гозо омиленото излетничко место на Малтежаните (Calypso’s Island), вториот најголем остров во Малтешкиот архипелаг. Пред пристигнување во пристаништето Cirkewa, можност за кратка посета на Светилиштето на Пресвета Богородица на Mellieha. Гозо во грчката митологија е наречен островот на Калипсо – грчка нимфа, која го држела Одисеј на нејзиниот остров. Посета на пештерата на Калипсо во Рамла Хамра заливот и прекрасните плажи. Панорамски разглед на Рабат или Викториа, главниот град кој не потсетува дека Мдина била изградена да ја заштити целата популација на Гозо од страшните пиратски напади, заливот Xlaendi… Попладне враќање во хотел. Можност за факулативна посета на некој од нокните клубови во познатата населба Paceville каде што забавата никогаш не престанува . Ноќевање.

5.ден 15.02.2020 >>> Сабота <<<  МАЛТА – СКОПЈЕ

Појадок . По појадок напуштање на собите . Слободно време за индивидуални активности во доцните попладневни часови. Трансфер до аеродром  во 19.30 и полетување во 22.25 часот

Пристигнување во Скопје во 23:55 .

 

Цена  249€/15.500.00 за рана уплата до 15.12.2019

РЕДОВНА ЦЕНА    359 € /22,300,00 денари

 

Цената на аранжманот е по особа и  вклучува:

 • Авионски превоз на релација Скопје-Малта-Скопје со WizzAir со вклучени аеродромски такси
 • Рачен багаж димензии 40 х 30 х 23 цм  до 8кг
 • Трансфер на релација аеродром-хотел-аеродром во Малта.
 • Сместување во Хотел 3*на база 4ноќевања со појадок
 • Организација и водство на аранжманот
 • Пратител од агенцијата за целото патување

Цената на аранжманот не вклучува:

 • Доплата за вечера 40€
 • Факултативна посета на Гозо 45€
 • Факултативна посета на Трите Града 35€
 • Факултативна посета на Мдина 35€
 • Влезници за културно историските музеи
 • Доплата за багаж за чекирање со димензии 55х40х25 до 10кг. ( 2.400 денари)
 • Патничко осигурување 250денари
 • Туристичка такса во хотел се плака во хотел 1.5 евро на ден од соба
 • Индивидуални трошоци

 

 

НАПОМЕНИ:

ПРИЈАВУВАЊЕ ЗА ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ ПРИ РЕЗЕРВАЦИЈА ВО АГЕНЦИЈА !!!!

Резервација се прави со авансна уплата од минимум 50% од цената на аранжманот и копија од пасош, Комплетна доплата 14 дена пред поаѓање.  

Агенцијата го задржува правото во случај на промена на цена на превоз или не доволен број на пријавени патници да ја измени цената на аранжманот или да го откаже истиот во целост 7 дена пред поагање,како и промена на редоследот на факултативни излети во случај на објективни нрепредвидени причини.

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 25 патници .Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.Калкулацијата за факултативните излети е направена нa минимум 18 особи, пријавувањето е при резервација во агенција.

 

 

АГЕНЦИЈАТА ГО ЗАДРЖУВА ПРАВОТО НА ПРОМЕНИ ВО ПРОГРАМАТА

ВАЖАТ ОПШТИТЕ ПРАВИЛА И УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ НА  ФЛАЈ ТУРИЗАМ

Скопје-Д.Ц. Палома Бјанка 1 кат, локал 14

тел-факс ++ 389 2 31 211 66,  075/272-843 www.flyturizam.com,  e-mail:  contact@flyturizam.com