Флај туризам е една од првите приватни туристички агенции, која успешно работи на пазарот од 1988 година.

+389 2 3121 166
ДТЦ Палома Бјанка 1 кат локал 14
contact@flyturizam.com

4 ДЕНА – 3НОЌИ авион

 

Покрај романтичната Венеција и древниот Рим , Милано е

Модерен град со стара душа.Стариот дел од градот со интересни градби и палати  и новиот познат како моден и медиски центар.Прославата на новата година Ви дава можност да бидете и Вие дел од новогодишната забав по улиците на Милано во живо , Секој , ресторан, кафуле или бар декорирани  со украсни светилки ја пополнуват атмосферата пропратена со песни ,игри и традиционалната програма   на плоштадот  ДУОМО

1 Ден 16 Мај 2020         СКОПЈЕ  -НИШ-МИЛАНО

Состанок на групата пред хотел ХОЛИДЕЈ ИНН  во 11,30 Трансфер до аеродромот во Ниш . Полетување  за Милано во 17,25. Пристигнување во Милано во 19,10

Трансфер до хотел и сместување  Ноќевање

2 Ден  17 Мај  2020      МИЛАНО

Појадок Следи организиран разглед на градот: тврдината Сфорцеско, Piazza DUOMO, централниот плоштад на кој се наоѓа најголемата готска катедрала во светот – DUOMO, потоа Via VITTORIO EMANUELLE, најважната шопинг улица и центарот на вечерните збиднувања, OKTOGON, односно галеријата Vittorio Emanuelle каде се наоѓа 196м долг покриен премин со многубројни продавници, црквата Santa Maria delle Grazie каде се наоѓа познатото дело на Да Винчи “Тајната Вечера, ”LA SCALA, зградата на миланската опера, една од најпрочуените оперски куќи во Светот… Враќање во хотел .  .Ноќевање

3  Ден 18   Мај  2020  МИЛАНО – ЛУГАНО (ШВАЈЦАРИЈА) –  (LAGO MAGGIORE – Боромејски острови   )

Појадок.Факултативна екскурзија до   ЛУГАНО  и СТРЕСА  ( Lago Maggiore  )

ЛУГАНО   (Швајцарското Монте Карло).-Катедралата San Lorenzo, црквата Santa Maria di Angelo, стариот град со своите плоштади Piazza Ciochara, Piazza della Reforma, казиното, палатата Civico – Villa Cianni, големиот градски парк еден од најубавите во Швајцарија „PARCO CIVICO, Museo Cantonale.

Lago Maggiore  и Боромејски острови  едно од најубавите и најбогатите езера покрај кое се наоѓаат  бројни резиденции на богатите индустријалци , банкари и трговци во ИталијаПосета на  градчетп Стреса.Слободно време , Разгледот продолжува со пловидба до островчињата   Isolа Bellа  и  Isolа Madre таканаречени БОРОМЕЈСКИ ОСТРОВИ

Isolа Bellа  познато по Боромејскита палата и  нејзините градини во италијански стил кои се протегаат низ целото островче 

Isole Madre.- најголемото Боромејско островце .Познато по својата бујна вегетација ,која изобилува со азалеи, рододендрони   камелии  а посебно убавина му даваат и пауните кои слободно шетаат низ островот . Не случајно познатиот писател Густав Флауберт изјавил дека е едно од најсензуалните места во светот

4 Ден 19 Мај     2020                 МИЛАНО –НИШ -СКОПЈЕ

 Појадок . Напуштањее на хотелот Слободно време за индивидуални актвиости Во пладневните часови трансфер до аеродром  Полетување за Ниш 1500ч Пристигнуавње во 16,50  Трансфер до Скопје Пристигнување во Скопје во вечерните часови

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ 269  /16.700.00ден за уплата до 28.02

РЕДОВНА ЦЕНА  299    /18,540,00

                        

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:-

Трансфер Скопје-Ниш-Скопје

Авионски  превоз на релација Ниш-Милано(Малпенса)-Ниш

Аеродромски такси  со вклучен  рачен багаж (1 торба/ до 8 кг со димензии 40х30х20см)

3 ноќевања со појадок  во хотел 3* во Милано

Организиран разглед на Милано по програма

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО 

Доплата за кабински багаж до 10кг (55 x 40 x 23 cm)–      2,400,00 денари за двата правца

Туристичка такса 5 евра на ден

 Факултативна екскурзија Лугано и Боромеи   55€

Минимум 15 патника

Превоз со брод  до Боромејските острови 15€

Патничко осигурување 150  денари

 Влезници во локалитетите, карти за локален превоз

 Се она што не споменато во програмата  

 

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 20 патници

АГЕНЦИЈАТА ГО ЗАДРЖУВА ПРАВОТО НА ПРОМЕНИ ВО ПРОГРАМАТА

ПЛАКАЊЕТО Е ИСКЛУЧИВО ВО ДЕНАРСКА ПРОТИВВРЕДНОСТ по цена на курсот 1 € = 62 денари

ВАЖАТ ОПШТИТЕ ПРАВИЛА И УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ НА  ФЛАЈ ТУРИЗАМ

Скопје-Д.Ц. Палома Бјанка 1 кат, локал 14

тел-факс ++ 389 2 31 211 66,  075/272-843 www.flyturizam.com,  e-mail:  contact@flyturizam.com