Флај туризам е една од првите приватни туристички агенции, која успешно работи на пазарот од 1988 година.

+389 2 3121 166
ДТЦ Палома Бјанка 1 кат локал 14
contact@flyturizam.com

КАТАНИЈА- ТАОРМИНА- ПАЛЕРМО-СИРАГУЗА

23-26 Април 2020
Сицилија е најголемиот остров на Медитеранот, со уникатна убавина. Недопрена природа, со бајковити
пејсажи на вулканот Етна, магија и мистерија за запрено време во сицилијанските села, градови со
фасцинантна архитектура, споменици достојни за внимание, чисто море, богата и разновидна

гастрономска понуда, весели и пријателски домаќини

А доколку сте и љубутел на легендарниот филм Кум, приказните за мафијата, сицилијанските села, Коза

ностра, Америка тогаш ова е совршено патување за вас…

23. 04. 2020 СОФИЈА-КАТАНИЈА-ТАОРМИНА-ЛЕТОЈАНИ
Поаѓање од Скопје ,– 12.00 Трансфер до аеродромот во СофијаПолетување за Катанија во 20.30 часот Пристигнување во Катанија во 21.20 Сместување во хотел во Летојани Слободно време Вечера Ноќевање
24.04.04.2020 ЛЕТОЈАНИ -ПАЛЕРМО-ЧЕФАЛУ
Појадок. Слободно време за одмор или факултативна екскурзија за Палермо. Палермо е главен и најголем град на Сицилија, кој се наоѓа на бреговите на Тиренското Море во најубавиот залив .Порано моќна престолнина на кралството Сицилија, град богат со споменици на специфична арапско-норманска архитектура под заштита на УНЕСКО. Патот до Палермо поминува низ срцето на Сицилија и живописни предели на подножјето на Етна. Пристигнување во Палермо и панорамско разгледување на градот:
Кралската Палата, најпосетувана знаменитост на Сицилија- прв парламент во Европа, денес седиште на Сицилијанскиот Парламент,градината Вила Бонано, најголема градина од палми во Европа, со остатоци од римска вила, Катедралата Корсо Виторио Емануеле 2, Плоштадот Куатро Канти, плоштадот Преторија, плоштадот Белини со двете познати цркви Марторана и Сан Каталдо во арапско нормански стил, заштитени споменици од УНЕСКО, улицата Македа, Театрот Масимо и пазарот Капо кој потсетува на арапските пазари и е место каде може да се проба street food типичен за Палермо,На враќање посета на малото крајбрежно гратче Чефалу сместено под голема карпа- на парче земја што навлегува во морето, Чефалу е едно од најубавите гратчиња на Медитеранот. Во историјата познато како гратче на морнарите, а денес туристички развиено поради убавите плажи, традиции, богата историја и цивилизации кои оставиле длабоки траги почнувајќи од феникејците, грците, римјаните,арапите, па се до норманците и Шпанците.
Во центарот на градот тронува катедралата Св.Спас, која е симбиоза на арапско-Норманска градба и византиски мозаици. Покрај неа вредни за посета се ѕидовите на еленистичкиот град со порта од 5 век п.н.е., шпанскиот бастион Маркјафава, рибарскиот дел од градот, средновековната перална со изворите на реката Чефалино како и продавници за сувенири и ресторанчиња по тесните улички на средновековниот град.Враќање во хотел Вечера Ноќевање
25.04.2020 ЛЕТОЈАНИ – КАТАНИЈА -СИРАГУЗА
Појадок Панорамски разглед на градот Катанија втор по големина град во Сицилија. Бидејќи се наоѓа под Етна, постојано е уништуван и изградуван , во барокен стил, претежно во сива боја , а градот што го гледаме денес го добил својот изглед по големиот земјотрес од 1693 година.Посета на Пјаца Дуомо, катедралата Санта Агата,Виа Етнеа-една од главните улици полна со продавници и кафулиња, и прекрасен поглед на врвот на Вулканот Етна, Факултативно полудневна екскурзија ,патување до Сиракуза, еден од најубавите градови на Сицилија. Сиракуза е град што го нарекуваат бел бисер на Јонското Море, изграден од бел мермер. Стариот град се наоѓа на Ортидија, најмалиот остров во Сицилија. Поранешниот најбогат и најмоќен антички грчки град, родното место на Архимед и омилениот град на големиот сликар Караваџа. Екскурзијата вклучува прошетка низ барокната сиракуза на островот Ортидија и истражување на богатото наследство на градот: Храмот на Аполо, плоштадот Архимед, фонтана Дајана, Пјаца Дуомо, обиколка на катедралата изградена врз темелите на античкиот грчки По разгледувањето, Враќање во хотел
Вечера Ноќевање
26.04.2020 ЛЕТОЈАНИ – САВОКА – ТАОРМИНА -СОФИЈА-СКОПЈЕ
Појадок Напуштање на хотелот.Слободно време за индивидуални активности или факултативна екскурзија до
типичното сицилијанско село и Савока, во кое е снимен легендарниот филм „Кум 1“, со феноменална приказна за
сицилијанската мафија.. Савока е место што сè уште ја издвојува типичната атмосфера поврзана со мафијата и филмот
Кум Турата Раглед на Етнографскиот музеј во Савока, катедралата Св Луција, кратка пауза со канола (типична
сицилијанска торта), еспресо во барот Вители местото каде се снимани делови од филмот Кум меќу кои и
легендарната свадбена сцена од филмот со Ал Пачино . Урбаната легенда кажува дека барот е во сопственост на
сињора Марија ( или нејзините потомци) која во филмот го глумесе ликот на мајката на Аполонија Трансфер до

аеродром со попатна посета на Таормина еден од најубавите мали градови во Италија, изграден на ридот Монте Тауро со
фантастичен поглед на околината. Прошетка низ градот. Одвојте време за град каде што ќе сакате да останете. Полетување за
Софија во 21,55.Пристигнување во Софија наредниот ден.Трансфер до Скопје Пристигнување во 04,00 часот

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:349€/ 21,600.00 мкд

За уплата до 28.02.2020

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧЕНИ СЕ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ
-Трансфер на релација Скопје –Софија(аеродром)-Скопје;
-Авионски превоз на релација Софија-Катанија-Софија WIZZ AIR со вклучени аеродромски такси и багаж со
димензии до 8 кг/мал багаж 40х30х20см.
-Трансфер од аеродром-хотел –аеродром во Катанија
-3 нокевања на база полупансион ( појадок и вечера ) во хотел 3* во Летојани
-Полудневен панорамски разглед на Катанија и Таормина
ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ СЕ ВКЛУЧЕНИ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:
-Доплата за кабински багаж до 10кг (55 x 40 x 23 cm)– 2.400,00 денари за двата правца
-Туристичка такса – 2 евра по лице по ноќевање
– Влезници за локалитети и карти за локален превоз
•Факултативна посета на Палермо 50€(минимум 15 патника)
•Факултативна целодневна посета на Сирагуза 35€ (минимум 15 патника)
•Факултативна посета на селцето Савока местата на снимањето на филмот КУМ 35€(минимум 15 патника)
-Патничко осигурување 240 денари

НАПОМЕНИ:

ПРИЈАВУВАЊЕ ЗА ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ ПРИ РЕЗЕРВАЦИЈА ВО АГЕНЦИЈА !!!!

Резервација се прави со авансна уплата од минимум 50% од цената на аранжманот и копија од пасош, комплетна

доплата 14 дена пред поаѓање ( не важи за промотивната цена )

Агенцијата го задржува правото во случај на промена на цена на превоз или не доволен број на пријавени
патници да ја измени цената на аранжманот или да го откаже истиот во целост 7 дена пред поагање,како и
промена на редоследот на факултативни излети во случај на објективни нрепредвидени причини.
За реализација на аранжманот потребен е минимум од 25 патници .Цените се дадени во евра, уплата се врши
исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.Калкулацијата за факултативните излети е направена

нa минимум 15 патника пријавувањето е при резервација во агенција.
Важноста на пасошот мора да биде мин 3 месеца до денот на враќањето
АГЕНЦИЈАТА ГО ЗАДРЖУВА ПРАВОТО НА ПРОМЕНИ ВО ПРОГРАМАТА
ВАЖАТ ОПШТИТЕ ПРАВИЛА И УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ НА  ФЛАЈ ТУРИЗАМ
ВАЖАТ ОПШТИТЕ ПРАВИЛА И УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ НА ФЛАЈ ТУРИЗАМ КЛУБ

Скопје-Д.Ц. ПаломаБјанка 1 кат, локал 14

тел-факс ++ 389 2 31 211 66, 075/272-843 www.flyturizam.com, e-mail: contact@flyturizam.com