Флај туризам е една од првите приватни туристички агенции, која успешно работи на пазарот од 1988 година.

+389 2 3121 166
ДТЦ Палома Бјанка 1 кат локал 14
contact@flyturizam.com

ЗАНЗИБАР

Индивидуален програм

25.02.-08.03.2021 од Софија  ( директен чартер лет )

03.06-14.06 2021  со FLY DUBAI

30.05-10.06.2021  соTURKISH AIRLINES

12 дена /9 ноќевања

 

Занзибар во превод од арапски значи остров на црнците

На само 6 ° јужно од екваторот, покрај источниот брег на Африка, сјае скапоцен камен на Индискиот Океан,-Занзибар.Архипелаг на турбулентно минато и богата историја, култура и традиција, беспрекорни бели песочни плажи со многу сонце, егзотични јадења и гостопримливи луѓе.Се состои од неколку острови, од кои најголеми се Пемба и Унгуја. Главниот град Занзибар се наоѓа во Унгуја. Стариот  дел од градот е наречен  Стоун Таун , кој е богат со историја, и поради својата убавина и културно-историска вредност, тој е под заштита на УНЕСКО од 2000 година, со куќи стари над 250 години. Стоун Таун е дом на една од најубавите фарми за зачини во светот

 

Недопрени бели песочни плажи, многу сонце, чисто топло море, многу зеленило, ретка флора и фауна, контраст помеѓу раскошот на туризмот и сиромаштијата на локалното население, опојни мириси на егзотични зачини ќе ве натераат да заборавите на реалноста и да доживеете едно незаборавно искуство .Како да сме дојдени во минатото со временска капсула, на почвата каде што се одвивала трговијата со зачини стотици години – морско оревче, цимет и шафран…., земја на која монсунските ветрови донеле многу патувачки трговци од далечна Европа, Блискиот исток и Кина.. Заборавете на налицканите европски улици и населби, заборавете на крајбрежните одморалишта, Занзибар целосно ќе ве воодушеви.Запознајте ги локалните жители и откријте сосема поинаков начин на животЗаборавете на сè што сте чуле или сте мислеле дека знаете за Занзибар и Африка и дозволете си луксуз! Загубете се во свет каде што Хакуна Матата е единственото животно мото, со најголеми хедонистички задоволства што ги обезбедува островот. Мистериозниот Занзибар ја руши секојдневната рутина и нуди незаборавно искуство.

Дали сте истражувач на интересни дестинации, дали сакате рајски плажи и зајдисонца?

Дали сакате да бидете опкружени со непознати растенија и животни, да пробате непрепознатлива храна и зачини?

Тогаш Занзибар е вистинското место за вас.

 

Програма за патување:

1 ден Софија или Скопје  – Занзибар

Пристигнување на аеродромот два часа пред полетувањето. Поаѓање со избраната авиокомпанија до градот што е врска со Занзибар.

2 ден Занзибар

Слетување на аеродромот во Занзибар. Трансфер до сместувачкиот објект.Сместување.Ноќевање.

 1. – 10 дена Занзибар

Појадок. Слободно време за индивидуални активности и можност за организирани факултативни излети

Ден 11-12 ден Занзибар –Скопје или Софија

Појадок. Напуштање на хотелот во  времето закажано за одјавување Слободно време  за индивидуални активности

Tрансфер до аеродромот.Полетување за Скопје или Софија со избраната авиокомпанија.

 

 

 

 

Хотел сметување Услуга Цена  по лице

9  ноќевања со појадок

 

NUR BEACH3*

https://www.our-zanzibar.com/nur-beach-resort/

JambianiPaje Beach

Bungalow sea view Ноќ/појадок 1290 €
THE LOOP BEACH RESORT  3*

https://www.theloopzanzibar.com/

JambianiPaje Beach

Garden room Ноќ/појадок 1310€
FUN BEACH  3*

https://www.our-zanzibar.com/fun-beach-hotel/

JambianiPaje Beach

Back beach bungalow Ноќ/појадок 1370€
SPICE  ISLAND  RESORT 4*

http://www.spice-island-hotel-resort.com/

JambianiPaje Beach

Garden view room Ноќ/појадок 1299€
UZURI  VILLA 4*

https://www.uzurivilla.com/

JambianiPaje Beach

Suite room Ноќ/појадок 1490€

 

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО

 • 9 ноќевања со појадок во горенаведените хотели
 • Авионски билет Скопје – Дубаи -Занзибар –Дубаи -Скопје или Софија –Занзибар-Софија  со вклучени аеродромски такси
 • трансфер аеродром –хотел –аеродорм
 • трошоци за организација на аранжманот

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО

 • патничко осигурување
 • Туристичка такса во износ од 1 УСД по лице, на ден
 • Виза  За визата се потребни две фотографии и пасош со валидност не полмалку од 6 месеца од датумот на враќање , Цената на визата изнесува  50УСД  Визата се добива на аеродром  со пополнување на формулар  во кој се наведуват основните информации од пасошот ,местото на сместувањето и должината на престојот Плаќањето е во готово или со картичка , по плаќањето се  оставаат отпечатоци од прст и се добива печат
 • Доплата за вечера од 20-25 евра  во зависност од хотелот
 • индивидуални трошоци
 • Повратен трансфер Скопје –Аеродром Софија –Скопје  ( за група од мин 4 лица )
 • Факултативни екскурзии ( наш предлог )

STONE TOWN TOUR  /SPICE TOUR  /PRISON ISLAND -129€

Турата започнува со посета на фарма за зачини каде ќе имате можност да видите  како одгледуваат тропско овошје, ореви и билки по кои се познати: морско оревче, црн пипер, коријандер, цимет, ѓумбир, куркума, ванила и други,  и ќе  откриете која е кралица, а кој крал на зачините , Ке имате можност да погледнете како  локалното население се искачува на палмата со неверојатна брзина , а потоа ќе имате можност да пробате некои од егзотичните плодови на Занзибар . Фармите за зачини се најдоброто место за купување свежи зачиниТурата продолжува STONE TOWN  ЕденодЦентритезасветсконаследствона УНЕСКО и ЦентаротзакултурнауметностодИсточнаАфрика. Истражете ја областа пеш со вашиот водич, почнувајќи од Куќата на чудата. изградена како палата за вториот султан од Занзибар, оваа резиденција со модерен изглед била првата зграда во Занзибар што имала  електрична енергија, а потоа продолжете  да ги откривате скриените богатства на овој камен град.Посетет ја старата тврдина на овој камен град од 17 век која била користена за одбрана на островот од Португалците, видете каде е израснат рок легендата Фреди Меркјури посетете ја англиканската црква изградена во 1871 година на врвот на некогашниот пазар на робови Факултативен ручек во ресторанот Лукмаан еден од најдобрите и најпопуларните ресторани во Занзибар. Може да нарачате каква било локална храна како пилау, биријаниили кинески ориз со сок или шише вода.Продолжуваме према PRISON ISLAND

Местото на затворскиот комплекс изграден кон крајот на 1800-тите за времена британското колонијално владеење. Затворот никогаш небил користен, а островот сега е дом на гигантските желки  Впијтедел од тропското сонцена белата песочна плажа и уживајте во ова затскриено место.

 

 УСЛОВИ , НАЧИН И ТЕРМИНИ НА ПЛАЌАЊЕ

 • плаќање во денари/еквивалент 1 еур -62 денари
 • Цените с е валидни до пополнување на места на дадена тарифа од авио компанија по промотивни цени на ограничен број соби во наведен хотел и истата е подложна на промени се до момент на резервација (пред резервација проверете ја цената).
 • При резервација се плаќа износ од 60%, а остатокот се плаќа најдоцна 20 дена пред почетокот на патувањето
 • Цената за целосна уплата  е  без право на промена на име или отказ. Цените се дадени по лице .
 • Агенцијата го задржува правото за промена на програмата

Важни информаци за Занзибар

 Географска положба  и јазик

Овој тропски рај е составен дел на копното Танзанија, сместен на источниот брег на Африка, и е преплавен од водите на Индискиот океан. Она  е  делумно самоуправна држава во Танзанија и не  е  независна земја. Архипелагот некогаш бил посебна држава Занзибар, која се обединила со Тангањика и ја формирала Обединетата Република Танзанија. Занзибар е полуавтономен во рамките на унијата, со своја влада.

Зафаќа површина од 2461 км2 и има околу 1.300.000 жители, претежно црнци од Банту, Арапи и Хиндуси.

Официјален јазик е свахили Секој зборува англиски или  знае барем основни работи, па што се однесува до комуникацијата, нема да имате проблеми. Најважно е да научите „pole pole“ – што значи полека,Karibuдобредојде. Asante sana – благодарам.

Валута и плаќање

Официјална валута во Занзибар е танзаниски шилинг. 1 евро вреди околу 2600 шилинзи.,Во  повеќето продавници можете да платите во долари а во  евра само на мал број места. Се препорачува да размените евра или долари по пристигнувањето во менувачниците  на аеродромот  но  само мала количина неопходна за првите неколку часа на островот, од причина што градските менувачници  имаат поповолен курс Плаќањето со валута може само со кредитни картиќки во ресторани и хотелски комплекси , а се останато ви е поволнои да плаќате 

со танзаниски шилинзи

Занзибар е исклучително ефтин во споредба со земјите во регионот  Цените што можеби се важни за вас се следниве: Вода (0,40 €), Кока Кола во кафулиња (0,60 €), Пиво (од 2 € до 4 € во зависност од делот на островот), Кафе (1,5 €), Пица (5 €) .

Ако размислувате колку пари ви требаат за време на престојот во Занзибар, ако имате обезбедено барем еден оброк  со сместувањето  за  еден оброк во текот на денот, за храна, пијалоци и забава, доволно е 20 € на ден

Интернет, телефон и струја

Роамингот во Танзанија работи без никакви проблеми за нашите броеви, и доколку сакате да имате интернет до крај, можете да купите локални картички по цена од 10 € и повеќе, во зависност од пакетот. Картичките може да ги купите на улица, најдобро во близина на пазарот во Стоун Таун, бидејќи таму се најевтини.

Морате  да понесете со себе  адаптер за напојување бидејќи влезовите се користат како во Велика Британија – 3 рамни влезови.

Превоз

Иако островот изгледа мал, ќе ви треба превоз за да одите до кој било дел. Најдобрата опција за превоз по копно е такси, и бидејќи нема таксиметар, потпрете се на договарање и преговарајте за цената. Од безбедносни причини, проверете дали таксито има лиценца или побарајте од персоналот на хотелот да ви обезбедат безбеден превоз. Никогаш не влегувајте во обележани возила.

Шопинг

Што се однесува до купувањето – има разни сувенири, најпопуларни се секако зачините – понудата е одлична во Стоун Таун, но и на плажите. Важното нешто што треба да се запамети е дека можете да се ценкате. Ако нешто ви изгледа премногу скапо или ако не сакате нешто, кажете не на љубезен начин. Тие знаат да бидат малку и  упорни  затоа што сакаат да заработат пари, но секако се љубезни На островот нема луксузни продавници – најлуксузниот што можете да го најдете е накит со танзанит – син скапоцен камен

Храна зачини

Специјалитетите што ќе ги пробате во Занзибар се мешавина од претежно мексиканска, кинеска и арапска кујна.

Пробајте и  уживате во сочните и егзотични вкусови на овошје како што се кокос, папаја, манго, ананас, зелени банани и многу други. Тука имате можност да пробате дуријан, овошје познато по својот не толку убав мирис, но многумина велат дека е вкусно и богато со витамини.Чапати е нивниот вид леб, кој се сече на триаголни парчиња и чини околу 1 долар. Пицата Занзибар е најпопуларна во главниот град, но може да ја најдете насекаде. Мишкаки е специјалитет идеален за loversубителите на зачинети и зачинети јадења, подготвен слично на нашите ражничи. Сè на сè, изборот е голем и разновиден, и секој може да најде нешто по свој вкус.Занзибар е создаден за да ужива во риба и морски плодови. Цените се многу прифатливи, па искористете го и пробајте октопод, ракови и риба-крал, на пример. Сè е исклучително свежо и толку вкусно, што навистина нема да ви треба друга храна.

Кога еден остров е светски познат по своите зачини, чиј свеж мирис можете да го почувствувате во секој агол, без разлика дали се релаксирате на плажа или шетате по улиците, тогаш навистина е излишно да се зборува за вкусот на храната од овој тропски рај.Не пропуштајте ја можноста да купувате на нивните пазари за зачини, кои ги  воодушевуваат  туристите ширум светот. Некои од најпознатите се каранфилче, лимонова трева, бибер, цимет, ванила, какао и многу други … Со купениот зачин, ќе добиете совети и информации за лековитите својства на истите од бесконечно убави и љубезни продавачи

Клима

Тропската клима на Занзибар е под влијание на многу пријатно време, со температури околу 27 ° C во лето и околу 24 ° C во зима. Од јули до октомври и од ноември до март се најпријатните месеци, Сезоната на дождови е помеѓу април и мај

И, конечно, еве уште 10 причини да го посетите  Занзибар

 • Сигурно досега не сте виделе толку многу рајски плажи на еден остров
 • На островот Prison Island , можете да видите џиновски желки стари повеќе од 100 години
 • Кафето е многу вкусно, дури и на улица, каде чини 10 денари
 • Во шумата на Jozana ќе видите мајмун Колобус – и никаде на друго место во светот!
 • Зајдисонцата се розови и нема ништо поромантично од тоа
 • Досега, никаде не сте пробале повкусна морска храна
 • Единствена културна мешавина на  Африка, Индија, Арабија, Персија и Европа нема да сретнете  освен во Занзибар
 • Нуркачки рај – чиста вода и многу морски животи
 • Запознајте вистински воини Масаи
 • Занзибар е место каде што ќе научите да забавувате и да уживате во животот затоа што парите не се она што ви треба за да бидете среќни и ќе го разберете тоа веднаш штом ќе го запознаете првиот локален жител и влезете во малку подлабока приказна.